تبلیغات
گروه های آموزش ابتدایی
گروه های آموزش ابتدایی
قالب وبلاگ

پرنده دریایی سمبول اریگامی است.
سمبل اریگامی پرنده دریایی است، که سمبل بین المللی صلح نیز می باشد. در ژاپن هر بچه ای عاقبت ساختن پرنده دریایی را می آموزد.

دختر نوجوانی به نام ساداکو در اثر تشعشعات رادیواکتیو بمب باران اتمی ژاپن توسط آمریکا در جنگ جهانی دوم، صدمه دیده بود. در پایان جنگ او در بیمارستانی تحت درمان قرار گرفت. چند سال بعد سرطان خون او شدت یافت. دوست ساداکو به هنگام ملاقتش به وی گفت که پرنده دریایی سمبل سلامتی است و اگر او بتواند هزار پرنده دریایی بسازد، حالش خوب خواهد شد. دوست او ساخت پرنده دریایی را به او آموخت. کار ساده ای نبود، اما وقتی که ساداکو در ساخت اولین پرنده دریایی مهارت یافت، شروع کرد به ساختن 999 تای دیگر. او دلیرانه مصمم شده بود که آنها را بسازد.

ساختن پرنده دریایی چنان فکر او را بخود مشغول می کرد که بیماریش یادش می رفت. مصمم بودن او و کارش توجه پرسنل بیمارستان و بازدیدکنندگان را به خود جلب نمود و آنها نیز مجلات، پاکتهای عکسهای رادیوگرافی و دیگر کاغذهایی که بدستشان می رسید را برای او می آوردند تا او بتواند کارش را کامل کند. وقتی دید که بیماران دیگر نیز به این کارعلاقه مند شده اند او کارش را متوقف کرد و...


شروع به آموزش ساختن پرنده دریایی به دیگر بیماران نمود تا آنها هم بتوانند این کار را انجام دهند. جنگ موجب بیماری او شده بود، ساداکو همانطور که پرنده دریایی را می ساخت، پیام صلحش را به همه جا گسترش می داد. بزودی او صد پرنده دریایی را ساخت. حال او بهتر شده بود و او توانست از بیمارستان مرخص شده و به خانه برگردد. اما، بیماری او مجدداً شدت یافت. توانش به حدی کاهش یافت که متاسفانه دیگر قادر نبود کار ساختن بقیه پرنده های دریایی را تمام کند. با کمتر از 700 پرنده دریایی کامل شده، ساداکو به حالت کما افتاد و سپس مرد.

وقتی همکلاسی هایش فهمیدند که او قادر نبوده رویای خودش را کامل کند، همه تصمیم گرفتند تا درست کردن پرنده دریایی را بیاموزند. بزودی آنها توانستند کار ساختن هزار پرنده دریایی ساداکو را تمام کنند و به رویای او تحقق بخشند.

بچه ها تصمیم گرفتند به تمام کودکان دیگر ژاپنی نامه نوشته و داستان ساداکو را به آنها گفته و از آنها خواستند با جمع آوری پولهایشان بنای یاد بودی برای ساداکو و گسترش پیام صلح او بسازند. وقتی دولت ژاپن از این طرح مطلع شد تصمیم گرفت یک پارک در هیروشیما را بنام پارک صلح تغییر نام دهد. آنها در این پارک بنای عظیمی ساختند و شبیه پرنده دریایی ساداکو یک پرنده دریایی بزرگ ساخته و روی این بنا قرار دادند. همکلاسیهای او تصمیم گرفتند بخاطر احترام گذاشتن به ساداکو نوشته ای بر روی پایه این بنای یاد بود، نصب نمایند. این متنی است که آنها انتخاب کردند:

این فریاد ماست. این خاسته ی ماست. صلح در دنیا.

بنابراین شما می بنید، عملکرد یک نوجوان، تمام مردم دنیا را آگاه می سازد که آنها به صلح نیاز دارند.

 

منبع: وبلاگ آقای صمدی
طبقه بندی: پـــژوهــش سـرا،
[ پنجشنبه 27 بهمن 1390 ] [ 09:53 ب.ظ ] [ arjang ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

لینک های مفید
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب